Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-05-11, 15:32
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Συγγνώμη που το λέω, αλλά όταν πας για Μ3 δεν ρωτάς για κατανάλωση
6πετάλουδο 3200 κυβικά παίρνεις, δεν παίρνεις 1400άρι πόλης...
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-05-11, 15:38
mikepower Ο χρήστης mikepower δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Μηνύματα: 55
mikepower is on a distinguished road
δεν ειπα οτι παιρνω smart αλλα ρωταω απο κανενα που εχει εμπειρια να μου στο περιπου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-05-11, 16:48
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Τι στο περίπου να σου πούμε? Είναι τόσα τα κυβικά και τα άλογα που η κατανάλωση παίζει τρομερά ανάλογα τη χρήση, δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
Εθνική απλά τσουλώντας χαλαρά βλέπεις κάτω από 10.
Πόλη (καθημερινό αυτοκίνητο για να πηγαίνεις στη δουλειά σου) σταμάτα ξεκίνα παίζεις άνετα στα 20+.
Ένα νούμερο 16-17 για μικτή χρήση χωρίς πολύ κυνηγητό είναι αρκετά ρεαλιστικό.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-05-11, 20:44
M3 GT ATHENS Ο χρήστης M3 GT ATHENS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-12-2010
Μηνύματα: 25
M3 GT ATHENS will become famous soon enough
Η τιμή και τα χιλιόμετρα είναι καθοριστικά σε τέτοιου είδους αποφάσεις -
και εξηγώ: Εάν τοποθετήσεις 286 πάντα θα σκέφτεσαι το 321 γιατί όπως και να το κάνουμε είναι πολύ πιό εξελιγμένο και αρκετά πιό δυνατό στην πράξη......προσωπικά γνωρίζω ότι παίζει άνετα στην κατηγορία των 343...Ε46!

Για να μήν το μετανιώσεις λοιπόν σύγκρινε τα εξής:
1) 286 ...14-17 lt/100 μικτή (και με κανένα πατηματάκι) και 11-13 lt/100 έξω χαλαρά ...πατημένο...17-20 lt/100
2) 321....13-16lt/100 μικτή (και με κανένα πατηματάκι) και 11-13 lt/100 έξω χαλαρά ελέω διπλού Vanos...πατημένο...18-21 lt/100 ελέω κοντύτερου διαφορικού και στροφαρίσματος.

Οι διαφορές είναι μικρές και έχουν να κάνουν με την χρήση πάντως το 321 είναι οικονομικότερο σε ιδία οδήγηση και εδικά για τα αλογά του!

Πάμε παρακάτω .....ΑΠΟΔΟΣΗ: Στό χιλιόμετρο το 286 πάντα θα ξεκινάει ελαφρώς καλύτερα 1-1,5 αυτοκίνητο μπροστά ( μιλάμε για μαμά set-up) και στην πορεία θα περνάει το 321 μπροστά με 4 περίπου αυτοκίνητα! ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΑΧΤΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΩΣΤΑ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!

Φ.Π.Ε. κλπ........είναι τελείως διαφορετικά και για τους δύο κινητήρες καθώς το 286 έχει περισσότερα περιθώρια σε αυτόν τον τομέα και θα πάρει ακόμη και με ένα τελικό ενώ το 321 στις περισσότερες βελτιώσεις...κινδυνεύεις...ακόμη και να χάσεις αντί να το βελτειώσεις!!!

Αξιοπιστία .....το 286 με καλό κινητήρα και ένα απο τα καλά λιπαντικά της αγοράς δεν θα σε προδώσει ποτέ αρκεί να μήν μετατοπίσεις ποτέ τον κόφτη πέραν των 7,500 στοφών χωρίς να έχεις ανοίξει το μοτέρ για περαιτέρω βελτίωση...ή τουλάχιστον για ένα σέτ εκκεντροφόρων! Τό 321 με κόφτη 7,600 και καλύτερη κλιμάκωση δεν θα χρειασθεί μετατόπιση κόφτη ούτε και με πρόγραμμα (εάν το επιχειρήσεις) γιατί το διπλό vanos ξέρει να κάνει την δουλειά του πολύ καλά!
Το VANOS στό 321 έχει θέμα ...στην πλευρά του εκκεντοφόρου εξαγωγής και μπορεί να χάσεις πίεση και ποσότητα λαδιού εν κινήσει....άρα καταλαβαίνεις...ότι θα πρέπει εκ των προτέρων να το ψάξεις και εάν χρειασθεί να το επισκευάσεις με την αναβάθμιση του εργοστασίου που εκ των υστέρων το διόρθωσε! Τα 321 που είναι χρονολογίας από 1ο 1998 - 1ο 1999 είναι ήδη αναβαθμισμένα...! Ακόμη θα πρέπει να γνωρίζεις ότι ειδικά στο 321 θα πρέπει να χρησιμοποιείς συγκεκριμένο 10-60 λάδι εκείνο το οποίο βάζουν και στα επόμενα μοτέρ ///Μ...δηλ Ε46 κλπ. (να μήν διαφημίζω) ενώ το 286 λειτουργεί θαυμάσια και με 5-50, 10-40, 10-60 !
Ακόμη τα μπουζί στο 286 να τα αλάζεις απο 7,500 - 10,000 χλμ το πολύ διότι δεν είναι και της καλύτερης ποιότητος!

ΜΕΤΑΔΟΣΗ: το 286 με διαφορικό 3:15 έναντι του 3:24 που έχει το 321(εάν θυμάμαι καλά) είναι μακρύτερο! Οι σχέσεις των δύο αυτοκινήτων γενικώς ...δηλ και λόγω στροφαρίσματος είναι τελείως διαφορετκές μετά την τρίτη κυρίως με το 6άρι να έχει τον πρώτο λόγο μετά τα 170-180 χλμ!

Στο δια ταύτα λοιπόν... θα διάλεγα είτε 286 με 6άρι και διαφορικό απο 321!
είτε 321 απο τα τελευταία της παραγωγής 1997 12ος-1999 1ος!
Εξαρτάται βέβαια και απο την τιμή και την κατάσταση... αλλιώς όλα τά υπόλοιπα δέν έχουν νόημα...!

ΥΓ. Εάν είναι δυνατόν να αλάξεις τρόμπα λαδιού και τρόμπα βενζίνης και στα δύο κατά την τοποθέτηση....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη M3 GT ATHENS : 15-05-11 στις 20:48
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-05-11, 21:00
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M3 GT ATHENS Εμφάνιση μηνυμάτων
............
Στο δια ταύτα λοιπόν... θα διάλεγα είτε 286 με 6άρι και διαφορικό απο 321!
Κατατοπιστικότατο το post σου. Όμως θα διαφωνίσω με την παραπάνω παράγραφο.
Το 6αρι σαζμάν απο το Evo είχε θέματα.
Και όσοι τα άλλαξαν αφού τα πήραν στο χέρι (ουκ ολίγοι), έβαλαν το 5αρι απο το 286.
Και ησύχασαν.
Οποτε αν πάει σε 286, το τελευταίο που θα έρπεπε να κάνει είναι να βάλει το σαζμάν απο το Evo.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-05-11, 23:45
mikepower Ο χρήστης mikepower δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Μηνύματα: 55
mikepower is on a distinguished road
ευχαριστω παρα πολυ για τις γνωμες σας......m3 gt athens πολυ καλος.......αααα και βρηκα ενα τροπετακι απο γνωστο γνωστου 3200ευρω το 286...καλη τιμουλα...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-05-11, 00:06
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Γουστάρω που εν μέσω "κρίσης" και ΔΝΤ υπάρχουν ακόμα τόπικ με τέτοια ερωτήματα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-05-11, 09:06
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikepower Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω παρα πολυ για τις γνωμες σας......m3 gt athens πολυ καλος.......αααα και βρηκα ενα τροπετακι απο γνωστο γνωστου 3200ευρω το 286...καλη τιμουλα...

φίλε μου ψάξτο καλύτερα στ car την μετατροπή από 286 την δίνουν 2500ευρώ η γνώμη μου καλύτερα να μην πας σε τροπετο αλλά να βρεις ολοκληρο αυτοκ να το οδηγήσεις να ελέγξεις το μοτέρ κτλ
p.s τώρα τι έχεις 316?
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ziaba : 16-05-11 στις 09:12
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-05-11, 10:09
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
Exclamation

Ενας απο τους κολλητους μου που αγορασε το δικο μου το Ε30 πουλαει το 36αρι Μ3 του. Ειναι Γ Ν Η Σ Ι Ο Μ3 ελληνικο και το δινει σε τρελλα καλη τιμη. Δεν ειναι το S50 B32 αλλα το B30 και μετα απο γενικη επισκευη στο μοτερ πριν απο εναν χρονο στον Βουδουρη.
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-05-11, 10:10
m3e36 Ο χρήστης m3e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 44
m3e36 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikepower Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα...σε ενα μηνα περιπου μπαινει μεσα 36αρη για να γινει μ3...αλλα τι να μπει 286ηηη 321? γνωμες σε θεμα..αξιοπιστιας καταναλωσεις,,μεγαλες διαφορες σε γκαζι?και αλλα ευχαριστω!!!!!!!!!!!
φιλε mike.
ειμαι κατοχος μ3 ε36 321ps με 5αρι σαζμαν απο 328
καταρχην αποψη μου ειναι οτι ειναι καλυτερα να πουλησεις αυτο που εχεις και να παρεις ενα ετοιμο μ3 παρα να μπεις στον κοπο να κανεις μετατροπη.πρωτον γιατι θα σου βγει πιο ακριβα με το να κανεις το δικο σου μετατροπη και δευτερον δεν ξερεις το αποτελεσμα της μετατροπης.(θελω να πω θα δουλευει σωστα? θα ειναι γρηγορο? ή με το που τα βαλεις πανω τα πραγματα θα θελει χίλια δυο συμμαζέματα).
αν παρεις ενα ετοιμο θα το δοκιμασεις, θα το κανεις βολτα θα δεις πως παει θα το πας σε ενα συνεργειο να το κανεις ενα έλεγχο θα δεις τι προβληματα εχει και αν σου κανει το αγοραζεις.αν δεν σου κανει δεν το περνεις.
τωρα οσον αφορα το 286 ή το 321. το 286 συμφωνα με ολους ειναι πιο αξιοπιστο και λενε οτι δεν σπαει ποτε.το 321 εχει θεμα με το vanos το οποιο με 500-600 ευρω βρισκεις αν θες ενα μεταχειρισμενο απο αγγλία.
το δικο μου απο τοτε που το πηρα εχω κανει 13.000km και δεν εχει βγαλει το παραμικρο προβλημα. (εννοειτε πως θελει να δινεις μεγαλη προσοχη στο ζεσταμα των λαδιων).
οσον αφορα το θεμα σαζμαν οπως ειπε και ενας φιλος το 321 το 6ταχυτο εχει θεματα λενε και χαλαει ενω το 5ταχυτο δεν παθαινει τιποτα ποτε. εμενα φοραει 5αρι απο 328 και δεν εχει κανενα προβλημα.
απο θεμα επιδοσεων εχουνε μεγαλη διαφορα.καταρχην το δικο μου παει κόπιο με πολυ καλο μ3 ε46 (εξατμιση προγραμμα) δεν ξερω αν πανε ολα τα 321 ετσι ή αν το δικο μου παει καλυτερα.δεν ετυχε να βρω αλλο 321 να δοκιμασω.
η διαφορα του δικου μου με ενα 286 ειναι παρα πολυ μεγαλη.απο 2ες και 60km μεχρι τελειωμα τεταρτης ειναι πανω απο κολωνα.
εχω δοκιμασει και με ε36 286 και με ε30 που φορουσε κινητηρα 286 απο ε36.η διαφορα και στα 2 ειναι παρα πολυ μεγαλη. (μιλαω παντα για το δικο μου αυτοκινητο δεν ξερω αν ολα τα 321 πανε ετσι.)
απο θεμα καταναλωσης .θα σου πω για το δικο μου για το 286 δεν γνωριζω.
με ενα τεποζιτο 60lt με ταχυτητα 120-130 Km εχω βγαλει 600km.δηλαδη 10lt/100km
με ταχυτητα 150-160km έχω βγαλει 550km.δηλαδη 10.9 lt/100km.
μεσα στην πολη με ηρεμους ρυθμους (αλλαγη ταχυτητας στισ 2500-3000 στροφες) η καταναλωση ειναι περιπου στα 13lt/100km.
σε συνθηκες κοντρας η καταναλωση ξεφευγει στα 17-20lt /100km.
προσωπικα το αυτοκινητο το εχω για καθημερινο αυτοκινητο.αν το πας σιγα σιγα (αλλαγη ταχυτητας 2500-3000 στροφες) ειναι πολυ οικονομικο.καιει ελαχιστα παραπανω απο ενα 316.
αν θες οποιαδήποτε άλλη πληροφορια στείλε μου p.m να τα πούμε και τηλεφωνικώς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.