Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-11, 16:21
Z3_Roadster Ο χρήστης Z3_Roadster δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-07-2006
Μηνύματα: 147
Z3_Roadster is on a distinguished road
Απορία για ελατήρια και αμορτισέρ σε Ζ3...

Παίδες μια ερώτηση όπου θα ήθελα τη βοήθεια σας...

Πριν 2 χρόνια περίπου πήγα να βάλω αμορτισέρ γιατί τα BOGE που φορούσα ήθελαν αλλαγή. Αποφάσισα να βάλω Bilstein τα κίτρινα αλλά τα Sport, τελικά όταν πήγα να τα βάλω ο μάστορας εκεί μου είπε όταν σήκωσε το Ζ3 (facelift) μου ότι έχω ανάρτηση M-Pack οπότε μπαίνουν μόνο τα κίτρινα τα sprint και όχι τα sport. Εβαλε τα sprint τελικά τα οποία τα χρέωσε στην ίδια τιμή με τα sport γιατί ήταν γύρω στα 50 ευρώ ακριβότερα.

Τώρα φοράω τα sprint και θέλω να χαμηλώσω το αμάξι 3-3,5 πόντους. Ενας άλλος μάστορας μου είπε ότι πρέπει να αλλάξω και αμορτισέρ γιατί αν χαμηλώσω το αμάξι θα πρέπει να μπουν και διαφορετικά αμορτισέρ για να μην βγαίνουν τα ελατήρια απο το αμορτισέρ. Τα Bilstein τα κίτρινα τα sprint όμως ξέρω ότι κάνουν και για χαμήλωμα.

Σκέφτομαι το επόμενο διάστημα να πάρω ελατήρια Eibach (σε μαύρο κουτί είναι) χαμηλώματος 3 πόντων. Υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα αμορτισέρ που φοράω τώρα;; Θέλει καμιά αλλαγή; Παίζει ρόλο ότι η ανάρτηση είναι M-Pack;;; Ή πάω φοράω τα ελατήρια όπως είναι και κανένα πρόβλημα;;

Τα φώτα σας... Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-11, 12:58
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Από όσο ξέρω τα sport και τα sprint έχουν την ίδια τιμή.
Εκεί που υπάρχει διαφορά είναι στο αν (το καθένα απο τα 2) θα είναι χοντρομπούκαλο (monotube) ή όχι.
Μπορούσες να βάλεις και τους 2 τύπους στα M-pack ελατήρια (από όσο θυμάμαι δίνει ΣΥΝΗΘΩΣ και τους 2 τύπους sport/sprint) για Μ-pack ανάρτηση. Υπάρχει βέβαια κατάλογος της Βilstein που αναγράφει όλες τις επιλογές.
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να βάλεις τα Eibach 1ου σταδίου. Η εταιρεία απλά αναφέρει ότι το χαμήλωμα των 3 πόντων μπορεί να διαφέρει ανάλογα με το αρχικό ύψος του αυτοκινήτου (που εξαρτάται από τα εργοστασιακά ελατήρια). Μετράνε τους 3 πόντους από το stock (ΜΗ Μ-pack), άρα στην πράξη εσύ θα χαμηλώσεις λιγότερο από 3 πόντους.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-11, 15:37
Z3_Roadster Ο χρήστης Z3_Roadster δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-07-2006
Μηνύματα: 147
Z3_Roadster is on a distinguished road
Eυχαριστώ ρε Fairytale, να είσαι καλά! Πάντως απο όσους είχα ρωτήσει, τα sprint ήταν ακριβώς 50 ευρώ ακριβότερα απο τα sport, τώρα δεν ξέρω αν άλλαξε και έχουν ίδια τιμή.

Επίσης, αν θυμάμαι καλά η M-Pack ανάρτηση χαμηλώνει το αυτοκίνητο 1,5 πόντο απο το κανονικό του ύψος αλλά δεν είμαι σίγουρος. Είναι έτσι;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 25-01-11 στις 15:41
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-11, 17:10
bmwz3m44 Ο χρήστης bmwz3m44 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 152
bmwz3m44 will become famous soon enough
.κατ εμε καλα εκανε ο μηχανικος σου και σου εβαλε τα sprint γιατι αυτα ειναι ειδικα για το χαμηλωμα.αν θελεις να χαμηλωσεις το αμαξι βαλε τα hr που ταιριαζουν γαντι με τα sprint.ειναι 3,5cm.ναι στο πακετο m pack που ειχα και εγω 1,7 μου ειχαν πει οτι ειναι το χαμηλωμα απο το κανονικο υψος.επομενως απως προειπε ο φερυτειλ. τα sprint ειναι τα b8 .χοντρομπουκαλα ειναι τα b6 που ειναι και πιο ανθεκτικα.τα σπορτ δηλαδη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-01-11, 15:05
Το avatar του χρήστη vaspap
vaspap Ο χρήστης vaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 546
vaspap is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwz3m44 Εμφάνιση μηνυμάτων
.κατ εμε καλα εκανε ο μηχανικος σου και σου εβαλε τα sprint γιατι αυτα ειναι ειδικα για το χαμηλωμα.αν θελεις να χαμηλωσεις το αμαξι βαλε τα hr που ταιριαζουν γαντι με τα sprint.ειναι 3,5cm.ναι στο πακετο m pack που ειχα και εγω 1,7 μου ειχαν πει οτι ειναι το χαμηλωμα απο το κανονικο υψος.επομενως απως προειπε ο φερυτειλ. τα sprint ειναι τα b8 .χοντρομπουκαλα ειναι τα b6 που ειναι και πιο ανθεκτικα.τα σπορτ δηλαδη
συμφωνω!!!! τα sprint ειναι τα καταλληλα για χαμηλωμα
__________________
δεν οδηγω γρηγορα αυτοκινητα.... οδηγω τα αυτοκινητα γρηγορα!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.