BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=102)
-   -   Μπλοκέ σε Ζ3 απο Ε30...? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=26860)

Z3_Roadster 25-12-10 06:02

Μπλοκέ σε Ζ3 απο Ε30...?
 
Παίδες μια ερώτηση για όσουν γνωρίζουν...

Στο Z3 το facelift μπαίνει μπλοκέ διαφορικό απο Ε30? Γνωρίζει κανείς;;

paganis 25-12-10 10:14

κουτι,,,μπαινει απο ζ3 φυσικα ,,απο ε30 και κομπακτ ε36..!

dimis_gr 25-12-10 10:20

φίλε pagani επειδή λίγο πολύ ψιλοκοιτάω αν πέσει τπτ στην αντίληψή μου. Το Ζ3 1.8 φοράει 3,43 βήμα, ειναι μεγάλο καβούκι ή μικρο? Επίσης αν μεπι μπλοκε και αλλαχτεί το καβούκι θα πρέπει να βγει η ρεζέρβα? Τι βήμα είναι καλό να μπει? Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά επειδή ψιλοκοιτάω δν ξέρω τι πρέπει να βάλω

paganis 25-12-10 10:53

με το 1.8 θελεις το μικρο καβουκι...για εξακυλινδρο θελεις το μεγαλο...! το βημα εχει σχεση και με τον κυβισμο σου και την ιπποδυναμη σου...! θεωρητικα ενα με βημα 322..θα βοηθουσε..γιατι θα ειχες καθυστερημενες αλλαγες 1ης 2ας

Z3_Roadster 27-12-10 04:32

Το δικό μου το Ζ3 είναι το Μ43 με τα 118 άλογα και τα 1,900 κ.εκ. . Μπαίνει κουτί φίλε paganis? Γιατί αυτό πιστεύει και ο μηχανικός μου αλλά δεν μπορούμε να το εξακριβώσουμε λόγω του ότι το συγκρίνουμε με Ε30 και είναι λίγο δύσκολο να δούμε κάποιες πληροφορίες.

Αυτό θέλει μεγάλο καβούκι; Με τα βήματα τι παίζει; Όπως και να έχει πάντως απο Ε30 μπαίνει στο δικό μου, ε? Αν γνωρίζει και κανένας άλλος ας απαντησει, ίσως γίνομαι κουραστικός αλλά αντιλαμβάνεστε ότι είναι σημαντικό το θέμα!

paganis 27-12-10 08:04

θελεις το μικρο καβουκι...αλλα θα προσεξεις να μην βαλεις πολυ κοντο βημα , διοτι θα γινει κουραστικο! το ζ3 ..ειναι σχεδον ε30 στο πισω μερος, οποτε αρκετα πραγματα ειναι κοινα, οπως και το διαφορικο, εχει ακριβως τις ιδιες βασεις!

Z3_Roadster 27-12-10 19:06

Γιατί θα γίνει κουραστικό με κοντό βήμα; Τι συνέπειες θα έχει; Το βήμα... ρυθμίζεται; Πόσο είναι το κοντό και πόσο το ιδανικό;

Ασχετος είμαι στο θέμα αυτό αλλά νομίζω ότι αν το βάλω θα δω σημαντική διαφορά!

vaspap 02-01-11 22:24

Τα εξακυλινδρα εχουν διαφορικο με μεγαλο καβουκι και ειναι μπλοκε.
Το μικρο καβουκι το εχουν ολα τα υπολοιπα και δεν πρεπει να ειναι μπλοκε.
Το Ζ3 με το ε30 και το 318ti ειναι ωμοια.

Z3_Roadster 03-01-11 16:31

Πήγα και εγώ μέσα στην τρελή χαρά να το πω στον μηχανικό μου και μου είπε ότι και αυτός ρώτησε και τελικά δεν μπαίνει μπλοκέ διαφορικό στο Ζ3 απο Ε30.... :bricks1:



Με την ευκαιρία, Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά σε όλους σας μάγκες!

ziaba 07-01-11 10:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Z3_Roadster (Μήνυμα 408449)
Πήγα και εγώ μέσα στην τρελή χαρά να το πω στον μηχανικό μου και μου είπε ότι και αυτός ρώτησε και τελικά δεν μπαίνει μπλοκέ διαφορικό στο Ζ3 απο Ε30.... :bricks1:



Με την ευκαιρία, Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά σε όλους σας μάγκες!

Μάλλον ήταν το μεγάλο καβουκι για αυτό δε σου το έβαλε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.